vineri, 26 aprilie 2013

Proiect didactic, Limba si literatura romana, clasa a II-a


1.DATA: 17.04.2013

2.CLASA:  a II-a d

3.ARIA CURRICULARĂ:  LIMBĂ ŞI COMUNICARE

4.DISCIPLINA:  LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ (predare integrată)

5.TIPUL DE CURRICULUM : Curriculum extins

6.UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : ,,Familia”

7.SUBIECTUL LECŢIEI : ,,Cheile”după Tudor Arghezi

8.TIPUL LECŢIEI : Dobândire de cunoştinţe

9.DURATA: 2x50 min.

10.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

          1.2.-să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ

          1.5.- să manifeste interes faţă de mesajul partenerului de dialog

          3.3.-să citească fluent ,corect şi expresiv un text cunoscut de mică întindere

11.OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

     A. OBIECTIVE COGNITIVE:

           O1-să citească corect,fluent,conştient şi expresiv textul ,,Cheile”după Tudor Arghezi, ţinând cont de semnele de punctuaţie şi de conţinutul acestuia

            O2-să asocieze cuvintele noi cu explicaţiile corespunzătoare;

            O3-să găsească expresii cu cuvântul ,,a da”,precizând sensul lor;

           O4- să  construiască enunţuri logice oral/ în scris;

             O5-să formuleze răspunsuri corecte la întrebările puse pe baza textului citit

           O6- să argumenteze pro şi contra comportamentul celor doi copii din text

           O7- să lucreze în echipă pentru realizarea unor sarcini

B.OBIECTIVE AFECTIVE:

           O8 -să participe activ la desfăşurarea lecţiei

             O9 -să manifeste interes pentru lecţie

C.OBIECTIVE PSIHO-MOTORII:

         O10-să-şi coordoneze activitatea oculo-motorie pentru citirea\scrierea corectă

 12.METODE ŞI PROCEDEE:

                   - conversaţia , explicaţia,observaţia , lectura explicativă, exerciţiul ,explozia stelară , problematizarea

13.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

                -manualul, caiet auxiliar,ilustraţii , marker ,cretă colorată ,prezentare power-point

14.FORME DE EVALUARE:

                 -observaţia sistematică , evaluare orală , evaluarea reciprocă

15.FORME DE ORGANIZARE:

                -frontală , individual , pe echipe ,pe grupe

16.BIBIOGRAFIE :

     -Programa școlară pentru clasa a II-a revizuită prin ordinul MECTnr.4686/05.08.2003

      -,,Curriculum pentru clasele I şi a II-a” ,Bucureşti,2003

      -Ioan Şerdean-,,Metodica predării limbii române la clasele I-IV”,E.D.P.,Bucureşti

-Corneliu Crăciun-,,Metodica predării limbii române în învăţământul primar”

 

 

 

 

Secvenţele
lecţiei
Ob
Conţinuturile învăţării
 
Strategii didactice
Evaluare
Activitatea
învăţătorului
 
Activitatea
elevilor
Metode didactice
Forme de organizare
Mijloace didactice
Moment organizatoric
2min.
 
     -se asigură climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării activităţii
     -pregătirea materialului didactic necesar
    -stabilirea ordinii pentru începerea orei de limba română
-pregătirea materialelor necesare  începerii şi desfăşurării orei de limba română
Conversaţia
Frontal
Manual, caiete, instrumente de scris etc.
 
 
Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior
5min.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     -verificarea temei se face calitativ şi cantitativ
-Ce este biletul?
 
-Care sunt elementele componente ale unui bilet?
 
 
 
 
 
-Cui putem adresa un bilet?
 
 
-Biletul este un mesaj scris.
-Un bilet trebuie să conţină:
    -data
    -numele persoanei căreia i se adresează biletul
     -numele celui care a scris biletul
-Biletul poate fi adresat numai persoanelor apropiate.
 
Conversaţia
Frontal
 
Aprecieri verbale
Captarea atenţiei
5 min.
 
Brainstorming: Ce reprezintă pentru voi familia?
Realizez un ciorchine pe tema familia  ANEXA 1
 
Rezolvă sarcina
ciorchine- familia
membri,sentimente.
 
Conversaţia
Frontal
 
Cretă colorată
 
Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
3 min.
 
 -elevii vor fi anunţaţi că astăzi , la ora de limba română , vor trece la o nouă lecţie ,,Cheile” ANEXA 2
al cărui autor este Tudor Arghezi , iar ei va trebui să citească corect şi expresiv textul,   construiască enunţuri logice oral/ în scris , să poarte discuţii pe marginea textului, să răspundă la întrebări
     -se prezintă un power-point cu imaginea lui Tudor Arghezi și cu câteva titluri de poezii
ANEXA 3
 
 
 
  -sunt atenți la explicatiile date
 
 
 
Explicaţia
Frontal
Caiete
 
Dirijarea învăţării
63 min.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O2
 
 
 
 
 
 
O3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
O5
   -se cere elevilor să deschidă manualul de limba română la pag.36  pentru a se intui imaginea
     
 -se solicită elevii să citească titlul şi autorul lecţiei
 
     - se prezintă un power-point cu sensurile cuvintelor ,,cheia”, ,,chei” ANEXA 4
   
    -se cere elevilor să citească în şoaptă toată lecţia
    -se cere elevilor să citească  integral lecţia cu voce tare , să  explice cuvintele necunoscute , apoi să alcătuiască propoziții  cu acestea
      -se citeşte model lecţia
      -se cere elevilor să citească lecţia în lanţ (fiecare elev câte un enunţ)
       -se solicită elevilor să alcătuiască propoziţii cu cuvintele explicate
 
 
  -citirea selectivă a textului :
 
        -propoziţia în care se comunică ce au găsit copiii în dulap
         -propoziţia în care se prezintă hotărârea familiei
          -Ce înţeles are expresia,,au dat de cutii ‘’ ?
         -Dar,,a da cheile’’ ?                           -se notează pe tablă aceste expresii       
  -se cere elevilor să dea alte  exemple ce se formează cu cuvântul,,a da’’
        
       -se notează pe tablă expresiile
 
 
 
  -elevii vor fi împărţiţi în cinci echipe
 
EXPLOZIA STELARĂ
 
     Prezint pe o planşă o stea în centrul căreia se află imaginea cu Miţu şi Baruţu iar deasupra este scris titlul lectiei ,,Cheile” ANEXA 5
     Solicit fiecărei echipe să extragă câte o steluţă de pe catedră, pe care va găsi scrisă câte o întrebare  
                Fiecare steluţă se lipeşte la steaua  mare existentă pe tablă, iar câte un membru din fiecare echipă va da răspunsul potrivit         
        Dacă nu sunt mulţumiţi de răspunsul primit trebuie să-l completeze ei .  
 -se solicit elevii să deschidă auxiliarul de limba română la pag.49 , pentru a rezolva ex.1și ex.3 , pag.50; aceste exrciții vor fi prezentate și pe videoproiector
ANEXA 6
 
  -se observă doi copii ,o fetiţă şi un băieţel ,  care s-au urcaţ pe scaune și caută într-un dulap ,apoi  împrăştie tot ceea ce găsesc
     
-,,Cheile”după Tudor Arghezi
 
 
 
-urmăresc prezentarea
power-point
 
 
 
 
   -citesc lecţia în şoaptă
 
 -citesc lecţia cu voce tare  , explică cuvintele necunoscute , alcătuiesc propoziții și le notează în caiete și la tablă
 
  -sunt atenţi la citirea model
  -citesc lecţia şi alcătuiesc propoziţii cu cuvintele necunoscute
    -notează propoziţiile pe tablă şi în caiete caiete
    -citesc respectând cerinţele
 
 
 
  ,,S-au suit pe ele ,dar au dat de cutii încuiate.”
 
 
 ,,Am hotărât să vă dăm cheile de la toate dulapurile încuiate.”
 
 
-au găsit.
-a înmâna,a oferi. 
      -se notează în caiete aceste expresii
 
-notează în caiete
    a da    bună ziua=a    saluta
  a da  la gunoi=a arunca
  a da la ziar=a publica
  a da  viaţă=a naşte
   a da buzna=a năvăli   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 -rezolvă sarcina dată  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-deschid auxiliarele
 
 
-rezolvă sarcina dată
 
 
 
 
 
 
  
 
 
Observaţia
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Citirea explicativă
 
 
 
 
 
 
 
 
Conversația
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Explicația
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Observația
 
 
 
Problemati-zarea
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Conversația
Explicația
 
 
 
 
 
 
 
Frontal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frontal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Frontal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pe echipe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pe grupe
 
 
 
 
 
 
Frontal
 
Manual
 
 
 
 
 
 
Videoproiector
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Manualul
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Caiete
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Planșă
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Auxiliarul de limba română
 
 
 
Videoproiector
 
 
 
Evaluare orală
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Evaluare orală
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Evaluare orală
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Evaluare orală
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Evaluare orală
Obţinerea performanţei
   5 min.
 
     
-se cere elevilor să-şi imagineze că sunt Miţu şi Baruţu şi trebuie să scrie un bilet prin care îşi cer scuze părinţilor pentru întâmplarea cu dulapul răsturnat  .
 
    
 
          -scriu biletele , apoi le prezintă în fața clasei
 
 
Conversația
 
 
 
 
 
Individual
 
 
 
Bilete
 
 
 
Evaluarea reciprocă
Asigurarea conexiunii inverse
5 min.
O6
  S-au purtat frumos cei doi copii? 
   -Este dreaptă hotărârea părinților?
    -Ar reuși să se inverseze rolurile și copiii să se achite de responsabilitățile părinților?
    - Mai cunoaşteţi poveşti în care copiii nu au ascultat de părinţi?
- Ce învăţătură desprindem din aceste povețti?
 Elevii răspund pro şi contra argumentând.
 
 
 
 
 
 
 
Enumeră poveştile:
     -,,Capra cu trei iezi”
     -,,Scufiţa roşie”
“…să ascultăm de părinţi”.
 
Conversaţia
Frontal
 
Evaluare orală
Încheierea activităţii
1 min.
 
-se fac aprecieri individuale şi colective asupra modului  de desfăşurare a  lecţiei
    -se comunică tema pentru acasă şi se dau explicaţiile necesare
 
     -notează tema pe caiete şi ascultă indicaţiile date
Conversația
 
Explicația
Frontal
 
Aprecieri verbale

 

 

 

 

ANEXA 1

 

 

 

 

 

 

FAMILIA

 

 

 

 

 

 

 

ANEXA 2

 

Cheile

                                                                                                                                  după Tudor Arghezi

             Miţu si Baruţu au mai crescut şi încep să comploteze. Sunt curioși să afle ce se ascunde prin dulapuri. Numai că totul este încuiat.

        Odată, Baruțu a găsit ușa unui dulap deschisă. A strigat la Mițu. Au adus scaune la dulap. S-au suit pe ele dar au dat de cutii încuiate.

             Deodată se auzi un zgomot. Dulapul s-a răsturnat peste copii.

         Tătuțu, măicuța și unchiul Sesis au apărut imediat.

                          -Nu vă pedepsim, a intervenit unchiul Sesis. Am hotărât să vă dăm cheile de la toate dulapurile. Voi veți face mâncarea, veți aduce parale, veți pregăti masa. Tătuțu și măicuța se vor juca.

                    Mițu și Baruțu se uitau nedumeriți.

 

 

 

 

 

 

ANEXA 3

 

                                                                                      


                                                         

                                                            

 

 

 

 

ANEXA 4

               

 

 

 

    Cheia succesului este la tine.

     Am găsit cheia rezolvării problemei.

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu